Çfarë është të ushqyerit e tipit mesdhetar?

Akdeniz Tipi Beslenme Nedir?

Dieta mesdhetare është një model diete që pasqyron një dietë tradicionale specifike për rajonin e Mesdheut dhe inkurajon një mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo dietë praktikohet gjerësisht, veçanërisht në vendet mesdhetare si Greqia, Italia, Spanja dhe Franca Jugore. Dieta mesdhetare përfaqëson një qasje të ekuilibruar dhe ushqyese që është treguar nga shumë studime se ka shumë përfitime shëndetësore.

Karakteristikat kryesore të dietës mesdhetare janë:

Vaji i ullirit: Vaji i ullirit është vaji esencial i këtij modeli ushqyes dhe është i pasur me yndyrna të pangopura. Përdorimi i këtij vaji inkurajon konsumimin e yndyrave të shëndetshme dhe jo të yndyrave të ngopura.

Frutat dhe perimet: Dieta mesdhetare thekson konsumimin e shumë frutave dhe perimeve në dietën tuaj të përditshme. Kjo siguron ushqim të pasur me fibra, vitamina dhe antioksidantë.

Bishtajoret dhe drithërat: Kjo dietë thekson bishtajoret (thjerrëzat, qiqrat, fasulet) dhe drithërat (bulgur, bukë gruri, tërshërë). Këto ushqime janë të pasura me fibra, proteina dhe karbohidrate komplekse.

Peshku: Dieta mesdhetare shpesh përfshin peshk, veçanërisht peshq të yndyrshëm si salmoni, sardelet, skumbri dhe harenga. Këta peshq janë të dobishëm për shëndetin e zemrës pasi janë të pasur me acide yndyrore omega-3.

Sasi të vogla të mishit dhe produkteve të qumështit: Në këtë model ushqimor, konsumi i mishit është i kufizuar dhe preferohet mishi i bardhë ose shpendët. Konsumi i produkteve të qumështit është gjithashtu i kufizuar.

Arrat dhe farat: Arrat si bajamet, arrat dhe lajthitë, si dhe farat si farat e lirit dhe luledielli janë pjesë e kësaj diete dhe përmbajnë yndyrna të shëndetshme, proteina dhe fibra.

Dieta mesdhetare është shoqëruar me shumë efekte pozitive shëndetësore, duke përfshirë mbështetjen e një stili jetese të shëndetshëm, reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, ruajtjen e kontrollit të peshës dhe promovimin e jetëgjatësisë. Mendohet gjithashtu se ky model diete mund të zvogëlojë rrezikun e inflamacionit dhe të ndihmojë në parandalimin e kancerit, diabetit dhe sëmundjeve të tjera kronike për shkak të përmbajtjes së ulët të yndyrës së ngopur dhe përmbajtjes së lartë të antioksidantëve. Dieta mesdhetare mund të pranohet përgjithësisht si një stil i ekuilibruar, i shijshëm dhe ushqyes.

Blogje të lidhura