Kuzhina finlandeze

Finlandiya Mutfağı

Kuzhina finlandeze është ndikuar nga vendndodhja gjeografike, klima dhe zhvillimi historik i vendit. Një pjesë e Evropës Veriore, Finlanda karakterizohet nga muaj veçanërisht të ftohtë të dimrit dhe ditë të gjata vere. Këto kushte të ndryshme klimatike dhe burime natyrore kanë formësuar kuzhinën finlandeze. Këtu janë tiparet e përgjithshme të kuzhinës finlandeze:

Peshku: Mijëra liqene të Finlandës dhe vija e gjatë bregdetare inkurajojnë konsumimin e peshkut. Lloje të tilla si salmoni, harenga, trofta e liqenit dhe peshku leshterik konsumohen shpesh. Peshku gatuhet i freskët, i kripur ose i tymosur.

Buka e thekrës: Buka e thekrës, e njohur si Ruisleipä, konsiderohet buka tradicionale e Finlandës. Zakonisht shërbehet me djathë ose gjalpë.

Supë me bizele (Hernekeitto): Supa me bizele është një nga simbolet e kuzhinës finlandeze. Bizelet gatuhen me ujë ose lëng mishi dhe shpesh shtohen sallam ose proshutë.

Karjalanpiirakka: Pastë e hollë e mbushur me oriz dhe karrota dhe zakonisht shërbehet me gjalpë dhe crumble vezë.

Härkäpapu: Finlanda promovon bishtajore dhe bishtajoret përdoren shpesh në pjata. Disa lloje të bishtajoreve lokale si Härkäpapu (soja) janë të njohura.

 Lohikeitto: Supa me salmon është një supë e bërë me feta salmoni, patate, karrota dhe kopër të freskët. Kjo është veçanërisht e preferuar në muajt e verës.

Joulutorttu: E njohur si pasta e Krishtlindjeve, kjo ëmbëlsirë është veçanërisht e popullarizuar gjatë kohës së Krishtlindjes. Ëmbëlsira në formë trekëndëshi mbushet me reçel kumbulle dhe zbukurohet me sheqer pluhur.

Sieni: Kërpudhat zënë një vend të rëndësishëm në kuzhinën finlandeze. Kërpudhat që rriten natyrshëm në pyje përdoren shpesh në gatim.

Marjaliisa: Kjo pjatë tradicionale është një lloj gratini i lakrës i bërë me lakër, mish derri dhe elb.

Sörnäinen Kalakukko: Kjo pjatë tradicionale nga Finlanda lindore përmban peshk, mish derri dhe perime në brumë thekre.

Blogje të lidhura